İYİLİK NE İÇİN YAPILIR?

İYİLİK NE İÇİN YAPILIR?

   İyilik, sözlükte "karşılık beklenmeden yapılan yardım" olarak geçiyor. Sonuçta düşen birini kaldırmak için soru sormayız. Yada bayılmış biri için yanından geçip gitmek ne kadar doğru.

  İyilik anlayışımız büyük olaylarlar çerçevesinde gerçekleşmemeli, en küçük şekilde birine faydamızın dokunması "iyilik" yapmak için fazlasıyla yeterlidir. İyilik, sadece insan için yapılmaz. Canlı olan her varlık için yapılmalı.

  Doğa'nın bize yaptığı iyiliklere dikkat ettiniz mi hiç? Bize her gün meyve, sebze ve oksijen vermesi bize yaptığı iyiliklerden sadece birkaçı. Bu iyiliklerine karşın doğayı kirletmeye halen devam ediyoruz. Bizimde artık ona iyilik yapma sıramız gelmedi mi? Çoktan geldi!

   Peki siz ne için iyilik yaparsınız?
Dünya üzerindeki çoğu din yapılan iyiliğe karşı bir ödül vaad eder. Bu bazen Cennet bazen de Sevap adı altında çıkar karşımıza. Sizde bunun için mi yapıyorsunuz? O zaman size tekrar sayfanın başına dönüp iyiliğin tanımını tekrar okumanızı isteyeceğim. "Karşılıksız yapılan yardım" yazıyordu orada. Biz karşılığımızı Tanrı'dan beklersek bu da karşılık istemek sayılmaz mı? Ve yaptığımız eylem ne kadar iyilik adı altında yer alabilir.

  İyilik bence dinlerin vaad ettiği ödüller için yapılmamalı. Aslında benim fikrime göre iyilik inanan insan için değil, ahlaklı insan içindir. Suç oranı düşük ülkelerin temel inancı bu dur. Birleşik Arap Emirlikleri'nde de suç oranı düşük fakat bunun nedeni ahlak değil, suç işleyene karşı ciddi cezalar var ve bu sebeple suç oranı düşük. Keşke iyilik istatistikleri olsa da size oranın iyilik seviyesini göstersem. Ne iyilik ödül için yapılmalı, ne de kötülüğü engellemek için cezalara başvurulmalı. Dinden önce çocuklara ahlakı öğretmeliyiz. Kötülüğü günah olduğu için değil, yanlış olduğu için yapmamaları gerektiğini aşılamalıyız.

Yorumlar