YANLIŞ KİTAPLAR

Yanlış kitap ne demektir?
Yanlış kitap içinde sakıncalı içerik ve hitap ettiği yaş grubunu olumsuz etkileyip, yanlış yönlendiren kitaba diyorum ben.
İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte isteyen istediği şeyi yazabilir oldu. Ve asıl sorun bu mecra da yazılan bir takım yazılar çok okunduğu için kitap haline getirilip yayımlanıyor.

Aslında ülkemizde uzun süre boyunca yasaklanmış bazı fikir kitapları olsa da bu konu çok başka. Bu da çok ciddi bir mesele. Genç kurgu denilen bazı gençlik kitapları fazlasıyla ahlaksızlık barındırıyor. Hatta bu ahlaksızlıkların özendirici karakterler üstünden anlatılmasıyla gençlerimiz bu anlatılanların övünülecek davranışlar olduğunu düşünüyorlar. Fakat ortada hiçbir edebi içerik yok. Öğreticilik veya bir konu işlenmiyor. Amaç sadece kitaptan para kazanmak.

Eğer zamanında Montaigne para kazanmak için yazı yazsaydı yazdıkları bu gün bu kadar değerli sayılmazdı. Eğer J.J.Rousseau para kazanmak için yazsaydı Atatürk'ü etkilemezdi.

İçerikten önce paraya önem veren insanların kitaplarını çocuklarınıza okutacağınıza, klasikleri okutun. Hatta Türk klasiklerini okutun. Unutmayın bazı diziler ve kitaplar fuhuşun farklı bir rengi sadece...

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.