KİTAP ÖNERİSİ | Şubat Ayı

SAATLERİ AYARLAMA ENSTİTÜSÜ


     Ayın kitabı köşemize hoşgeldiniz...
Bu ay bahsedeceğimiz kitap, şark insanının garbın etkisiyle  nasıl arafta ezildiğini ironi ve mizah diliyle anlatan; Ahmet Hamdi Tanpınar'ın kaleme aldığı "Saatleri Ayarlama Enstitüsü". Bu mizahi dili o günlerdeki insanların içinde bulunduğu sosyal ezikliği delirmeden anlatmak için kullanılmış bir çıkış kapısı olarak görüyorum ben. Çünkü şark ve garbı bir bünyede yaşatmaya çalışan bir milleti gözlemlemek, anlatmak ve bizzati yaşamak fazlasıyla çetin bir savaştır. Şuan bizlerde bu savaşın içinde kendimize düşen payı alıyoruz yavaş yavaş.

     Evin kadim dostu Mübarekten mahalle kahvesindeki Dişçi Asaf Bey'e kadar kitapta adı geçen her unsur en ince ayrıntısına kadar anlatılmış. Bu betimlemeler sayesinde, kitabın bir okuru değilde sanki olayları bir köşeden izleyen mahalle kahvesinin kadim bir müdavimi gibi kitabın her duygusunu tadıyorsunuz. 
Kitabın her karakteri sanki sizi sıkmadan sözleriyle donatan filozoflardan oluşuyor. Mutlaka karakterlerinden kendinize bir şeyler çıkaracağınız bu kitabı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yorumlar