KUTSAL KASE

 Bu gün size anlatacağım konu  Dan Brown'un çok satan kitaplarından biri olan "Da Vinci Şifresi" kitabında da anlatılmaktadır.

  Kutsal Kase ününü "The Conte Del Graal" ve "Da Vinci Şifresi" romanlarından almaktadır. Kutsal kase hakkında üç adet efsane vardır.

1.Efsane "Son Akşam Yemeği"


   İlk efsanede kutsal kase İsa ve havarilerinin son akşam yemeklerinde yemek yerken İsa'nın şarap içtiği kase olarak bahsedilir. Bilinir ki İsa bu yemekten sonra Romalı askerler tarafınca yakalanmıştır. Son yemeğinde kullandığı kase olduğu için ona bir kutsallık atfedilmiştir.

2.Efsane "Çarmıha Gerilmesi"


   İsa Yahuda'nın ihanetiyle Romalı askerler tarafından yakalandıktan sonra halkın ileri gelenleri onu ölüm cezasına çarptırmak amacıyla anlaştılar. İsa'yı bağladılar ve onu Vali Pilatus'a teslim ettiler. Pilatus halka öyleyse ne yapalım diye sorduğunda hep bir ağızdan "Çarmıha gerelim" dediler (Matta 27 de geçer buyrun link). Daha sonra İsa'dan akan kanları Aramatyalı Yusuf bir kaseye doldurdu. İsa'nın kanının bu kasede saklanması nedeniyle o kanın pek çok hikmete neden olabileceği düşüncesiyle insanların aklını hep çeldi.

3.Efsane "İsa'nın Çocuğu"


  İsa yedi ruhun sıkıntı verdiği bir kadını ruhlardan kurtardı. Bu kadının adı ise Magdalalı Meryem olarak bilinir. Meryem Tiberias Gölü üzerinde bulunan Celile'nin Mecdelli kasabasındandı. Bu yüzden Mecdelli Meryem de denir. İsa onu kurtardıktan sonra İsa'nın öğrencisi ve hizmetkârı olur. Fakat Luka İncili'nde kadının adı geçmez sade "günahkar" olarak adlandırılmış. Bu kadının İsa'dan hamile kaldığı düşünülmektedir. İsa göğe yükseldikten  sonra Roma'ya gitmiş, daha sonra Yeruşalim'e geri dönmüş oradan da Efes Kenti'ne geçerek İsa'yı vaaz etmeye başladığı söylenmektedir. İsa'nın evli olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Fakat o bir Yahudi'ydi ve evlilik çağına gelmiş bir Yahudi'nin bekar kalması yasaktı. Eğer İsa bu yasağa karşı gelseydi kutsal kitapta mutlaka bahsedilirdi. Hem bir düşünün bu konunun Hristiyan dünyasında neden bir sır olarak açıklanmadığını. Bazı Hristiyan topluluklar İsa'nın çarmıha gerilip öldüğüne inanırlar. Ve İsa'dan hamile bir kadının onun soyunu devam ettirmiş olabilmesi ne kötü dimi onların inancı açısından. Fakat Hristiyan dünyası hâlâ bu konuda iknâ edici bir açıklama yapmamıştır.

   Bizim bile ilgimizi bu kadar çeken bir konu nasıl olurda tarih boyunca önemli kişilerin ilgisini çekmez diye düşünebilirsiniz fakat Kral Arthur'un savaşlarına neden olan şey bu kutsal kasedir. Yüzyıllardan beri pek çok kutsal emanet batıl inançlar dolayısıyla aranmıştır. Bu konuda bana göre geçerli sayılması gereken teori İsa'nın soyunun devam etmiş olmasıdır. Belki de Mesih İsa'nın saklı soyundan gelecektir. Kim bilebilir?  

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.