Şu günlerde hangi medya kanalını açsak felaket tellalı gibi etrafımızı kuşatan karabulutları görüyoruz. Bunlar kadına veya hayvanlara yönelik  uygulanan şiddet veya aralıksız konuşan siyasetçilerin haberleri. Durmadan bu haberleri duymaktan yorulduğumuz bir zaman dedik ki "Hiç mi güzel birşey olmuyor bu ülkede?". Sonra bu iyi haberleri bizim gibi felaket haberlerinden sıkılanlar için derledik. Umarız ki bu gibi haberlerin parçası olabiliriz.


1)SIFIR ATIK   Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülmeye başlanan "Sıfır Atık Projesi" öncelikle kamu binalarında uygulanması hedefleniyordu. Bu kapsamda öncelikle Cumhurbaşkanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı binalarında uygulanmaya başlandı. Ocak 2018 verilerine göre; 2920 kg kağıt dönüştürülerek 102 kişinin oksijen ihtiyacını karşılayan 51 ağaç korundu, 420 kg cam geri dönüştürülerek 50 litre petrol tasarruf  edildi. 1120 kg plastik geri dönüşümle sanayi alanına katkı sağladı. Bu haberin devamında tüm kamu binalarında uygulanmasını umut ediyoruz.

2) SINIRLANIYOR


   Hepimiz artık internetle çok yakından ilgileniyoruz. Daha kötüsü ise kötü, amaçsız ve denetlenmeyen bir kısım insanlarda internetle ilgili. Öyle ki bu insanlar bazı platformlarda çok küçük yaş gruplarınında izlediği, şahit olduu içerikler üretiyor. İnternetin bu denli sınırsız ve kurallarının olmaması artık rahatsızlık veren bir boyuta gelmişti. Meclise gönderilen 73 maddeyle artık RTÜK internetten yayın yapan kanalları değerlendirip, sınırlayacak. Hoş bu kurulun televizyon dizilerini bile ne kadar denetlediği tartışılır.

3)KABARTMA EKRANLAR


   Eğitimde Görme Engelliler Derneği başkanı Emre Taşkın "Görme engelli birinin bilgisayar veya akıllı telefon kullanması hâlâ görenleri şaşırtıyor. Oysa bilişim bizim için olmazsa olmaz." kelimelerini kullanıyor. Peki bu insanlar için teknoloji neleri kolaylaştırıyor?
    Hiç görmeyen bir insan ekran okuyucu adı verilen ekrandaki kelimeleri sese çeviren yazılımlarla rahatlıkla teknolojiye erişebiliyor. Bunun yanısıra "Braille Refreshable  Screen" teknolojiside gelişiyor. Bu teknolojiyle Braille alfabesini bilen bir engelli çok rahat bir şekilde teknolojiye erişim sağlıyor. Ancak hâlâ bu ilerlemeler yeterli değil ve görme engellilerin hepsi bu teknolojiye erişemiyor.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.