DOĞRU

DOĞRU


Başlıktan da anlaşıldığı üzere bugün bir kelime hakkında konuşacağız.

Kendi zihnimde tam olarak tanımlayamadığım bu kelime lügatte, "gerçek, yalan veya yanlış olmayan" olarak tanımlanmış. Bu cümle üzerine akla gelebilecek ilk sorulardan biri; her gerçek doğru mudur? oluyor şüphesiz. Her gerçek olgunun, gerçek olma durumu doğrudur. Örneğin; ahlaken meşru olmayan bir gerçek, gerçek olması açısından doğrudur. 

Küçük yaşlarda çevremizden sıkça duyduğumuz bir sözdür doğru veya doğru olmak. Dönüp baktığımızda ise amaç edinmemiz söylenen bu kelimeyi kimse bize açıklamamıştır. Beynimiz sıkça duyduğundan olacak ki bildiğini sanmaya başlamış hatta kanıksamıştır. (Bir şeyi kanıksayınca ne olur biliriz zaten, artık o konu hakkında ne bir soru vardır nede bir merak.) Eğer biraz şansımız varsa, tanımı ve uygulaması daha kolay olan "yalan" kavramı açıklanmıştır. Bizlerde doğru-yalan arasında zıt anlam ilişkisi kurarak ufak tefek sonuçlar elde etmişizdir. 

Doğru kavramının anlamını bilende bilmeyende hayatı boyunca kendi gerçekleri uğruna yaşıyor. Bize dayatılan şeyler arasından akıl ve vicdanımıza en yakın olanı seçiyor, bunu doğru kabul edip hayatımızı bu çizgi üzerinde inşâ etmeye başlıyoruz. Öylesine benimsenen doğruların bize ait olduğunu sanıyoruz. Oysa bir çoğumuz dayatılan şeyler arasından seçim yaptığının farkında değil. 

Esas doğru nasıl bulunur?
Doğru olanı bulmak konusunda beni en tatmin eden yöntem, deneme yanılma yöntemidir. Bir olay karşısında vicdan ve akıl ikilisine en yakın olan seçilir ve denenmeye başlanır. İlk denemede gerçeği tutturmak düşük bir ihtimal olsada, bulana kadar denemek esastır. Peki bizim için bir köşeye yazılmış doğruları almak yerine nedir bu uğraş? Bu uğraş, deneyip yanılarak bulduğumuz gerçeklerin kıymetini bilmeyi ve o bir köşeye yazılan gerçeklerin sağlamasını yapmayı sağlar. Yeri geldiğinde hayatınızdan bir şeyleri riske atarak keşfettiğiniz şeylerin size ait doğrular olduğunu bilmek keyif vericidir. 

Lügat tanımında bile "yanlış" kavramıyla nitelendirilebilen bu çetrefilli işi bizzat yaşayarak keşfetmek tek ve esas doğrudur.

Yorumlar