HİTLER'İN MAKAM ODASI

HİTLER'İN MAKAM ODASI


   Hitler, II.Dünya Savaşı'nın güç simgesi diktatörü. İnsan psikolojisine gerek konuşmaları gerekse beden diliyle hakim olmayı başarılı bir şekide yapabilen nadir kişilerdendi. Fakat onun bu gücünü en çok gösterdiği başka bir yer daha vardı. Burası onun makam odasıydı. Odasının kabaca krokisi aşağıdaki gibiydi.

   Hitler'in hiçbir hareketinin, konuşmasının tesadüf olmadığı gibi masanın konumu da tesadüf değildi. Masanın konumunun nedenini açıklarken diğer eşyaların da konumunun nedenini açıklayacağım.

   Odaya giren bir kişi kırmızı halıda yürürken kırmızı renkten dolayı tehdit, güç ve tedirginlik hisseder. Fakat masa olması gereken yerde olmadığı için kırmızı halıdan çıkıp çıkmama konusunda tedirginlik hisseder. E ne de olsa karşısında Hitler var. Daha sonra gelip sandalyeye oturduğunda ise karşısında beyaz duvar arkasında ise pencere yani boşluk vardır. Alçak sandalye oturana kendisini ezik hissettirmeye başlarken pencereden dolayı da güvensizlik hisseder. Bu da makam odasında biriyle konuşurken Hitler'e avantaj sağlarken, gelen kişiye dezavantaja neden olur.

Yorumlar