BAŞARISIZLIK KORKUSU

BAŞARISIZLIK KORKUSU


  Hayallerinin suya düşme kokusu, diğer bir deyişle başarısızlık korkusu. Sayılı günlerle bezenmiş ömründen günler çalan hırsız.
En büyük hapishane insanın aklının içidir!
   Hayallerin için çabalamalısın. Okumalı, kendini geliştirmeli ve çok çalışmalısın. 
Yaşadığının en büyük kanıtı; hata yapmak ve başarısız olmaktır. Şimdi yaşadığın başarısızlıklar geleceğindeki başarının teminatıdır. Hata yapmaktan korkma, ringe gir ve dövüş!

Sürekli sana öğüt verenler, sana birşeyler söyleyenler var.

Tanrı kendi senaryonu yazmak için kalemi senin eline tutuşturmuş, sen ise kalemini başkalarının eline veriyorsun. Sonra da mutsuzum diyorsun.

   "El âlem ne der?" bu problemin adı. Peki sen başarılı olursan el âlem ne der? Sana gerçeği söyleyeyim. O el âlem denen kitle sürekli söyleyecek bir laf bulur.

   Dünya üzerinde çok az insan kendi hayatını yaşıyor yada çok az insan kendi hayatını yaşadı. Böyle olmasının sebebi "başarısız" sıfatınının üzerlerine yapıştırılmasından korkmaktı. Lütfen korkma. Çünkü büyük başarıya ulaşanların başarıya ulaşma nedeni "başarısız" sıfatıyla başa çıkabilmeleri oldu. Edison ampul için defalarca deneme yapmamış mıydı? Steve Jobs kendi şirketinden kovulmamış mıydı? İşte! Başarı hikâyelerinin kırılma noktası başarısızlığın kabullenildiği yerdir. Çünkü; hayattan en pahalıya alabileceğinin hediye "tecrübe"dir. İşte bu tecrübe bize başarısızlığın hediyesidir.
"Büyüklük odur ki, hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhin de bulunacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. İşte sen bunda karşı koyuşları yok eden olacaksın. Önüne sayılamayacak güçlükler yığacaklardır. Kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana büyüksün derlerse, bunu diyenlere de güleceksin. 
1908 (Atatürk’ün S.D.V, s. 112)"

Yorumlar