DİJİTAL İYİLİK NASIL YAPILIR?

DİJİTAL İYİLİK NASIL YAPILIR?


  Evet sayın okuyucularım. Yazının başlığına bakarak Dan Brown'un "Dijital Kale"sinden esinlendiğimi zannedebilirsiniz. Fakat alakası yok!

  Diyorsunuz ki "özgürcüm hep iyilikten bahsediyorsun peki nasıl kolay iyilik yapabiliriz?". İşte bu yazımda size dijital dünyada yani internetten de iyiliğin mümkün olduğunu anlatacağım...

   Evet biliyorum blogumuzun konuları biraz değişik ve sönük olabilir ama hem özgün içerik hemde sizi düşündürücü içerikler yazmaya çalışıyorum. Lütfen sizde bize yorum yaparak destek olursanız çok memnun olurum.

   Dünya yanıyor! Her yerde yıkım, cehalet ve katliam var. Sanmayın sadece bu yüzyılda oluyor bunlar. Bu durum insan var olduğundan beri dünya üzerinde var. Fakat sadece bazı dönemlerde bu durum dizginlenmiş veya azaltılabilmiş. Bu dönemlerin ortak noktaları ise 
  • Adalet
  • Ahlak
  • İyilik
genel olarak bu 3 maddede birleşiyor. Ben genelde ahlaktan ve iyilikten çok bahsediyorum. Bu 3 maddeden bir tanesi diğer ikisini gerçekleştirmek için gerekli olan şeydir. Bu ahlaktır. Hemen ahlakın önemini pekiştirmek için size kısa bir hikâye bırakmak istiyorum.

Su ateş ve ahlak dostluk kurmuşlar.Bir gün ormana dolaşmaya çıkmışlar.Fakat bir müddet sonra içlerine bir korkudur düşmüş orman çok büyük ve çok karışıkmış.Her türlü ihtimale karşı birbirlerini kaybederlerse nasıl bulacaklarını düşünmeye başlamışlar.Ateş ve ahlak suya sormuşlar."kaybolursan seni nasıl bulacagız?"Su yanıt olarak:"nerede bir şırıltı duyarsanız ben ordayım"demiş.Sıra ateşe gelmiş "seni yitirirsek ne yapalım?"diye sormuş suAteş"duman gördügünüz yerde ben varım"cevabını vermişSıra ahlaka gelince yanıtı şu olmuş:"beni kaybederseniz bir daha kesinlikle bulamazsınız!


Sanırım bu hikaye sizin ahlak hakkında neden bu kadar ciddi olduğumu anlamışsınızdır.

  Artık öyle bir noktadayız ki birbirimize en ufak tahammülümüz yok. Trafikte bile birbirimizi bekleyemiyoruz. Acele yaşıyoruz hayatı. Yürüdüğümüz yoldan giderken hızlı yürüyor, kaldırım kenarlarında asfaltı delip açmış çiçekleri göremiyoruz. Hayatımız böyle acımasız, mutsuz, düşüncesiz ve sabırsız olduğumuz sürece iyiliğe nasıl vakit ayıracağız?

   Gününüzün en az 3 saatini sosyal medyada harcıyorsunuz, harcıyoruz. Bir yardım kampanyası tweetini görüp retweet ettiğinizde dahi iyilik yapmış sayılırsınız. İhtiyaç smslerine mesaj attığınız zaman bile iyilik yapmış sayılırsınız. Bu zamanda teknoloji iyilik yapmaya bile yarıyor. Elimizde böyle hızlı bir iyilik yapma nimeti varken biz fenomen layklıyoruz. 

  Veya böyle şeylerle uğraşmak hoşunuza gitmiyor mu?
O zaman benim gibi yapın. İnsanlar için iyi şeylerden bahsedin, onların düşüncelerini değiştirin. Bir şekilde herhangi bir insanın hayatını iyi yönde etkilemek size tarifsiz mutluluk verir iyilik yapmış olursunuz. Ben ailelerin bıraktıkları miraslar hakkında bir yazı yazmıştım. Ve bu yazıyı okuyan bir okuyucum yolda beni durdurup bunun için teşekkür etti çocuğuna para yerine bilinç, ahlak ve adalet miras bırakmaya çalışıyor artık.

   Basit etkiler büyük değişimlere neden olur. Aynen kelebek etkisi gibi. Kelebek etkisinden bahsettiğim yazıma ise buradan ulaşabilirsiniz. Önce yetersiz ve yanlış yönleriniz varsa eğer onları değiştirin yada düzeltin. İnsan ne ile yaşar? diye kitap yazmış ya Tolstoy. İnsan insanla yaşar. Bu yüzden sizden yardım bekleyen çok insan var. Sadece insana iyilik yapılmaz. Eğer sokağınızda çöp karıştıran kedi varsa bile iyilik yapma şansınız vardır. Sokak hayvanları için mamalar var alın verin. Yada bu yaz aylarında susuz kalan hayvanlar için evinizin önüne bir kap su koymanız bile fazlasıyla iyiliktir. Unutmayın belki o bir kap su bir canı kurtaracak. 

    Her konuda hayata bakış açınız önemlidir. Her şeyde olduğu gibi iyilik konusunda da çokça önemlidir. Sizin iyilik yapma düşünceniz varsa, sizin iyiliğinize ihtiyacı olan çok şey göreceksiniz. Bu bir insan, hayvan veya bir bitki olabilir. Bu ülkeye ve dünyaya basit ama etkili yapabileceğiniz en kolay şey iyiliktir!

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.