HAYATI İYİLEŞTİRMEK NASIL OLUR

HAYATI İYİLEŞTİRMEK NASIL OLUR?


 Hayatımız seçimlerimiz üzerine kuruludur. Doğru ve yanlış seçimlerimiz. Her biri bizi bambaşka hikayelere sürükler her seferinde. Tek yapmamız gereken işaretleri görmektir. İşaretleri göremediysek acı tecrübelerle bize işaretleri görmek öğretilir.

   Hayatımın son 3 yılında çok garip ve ard arda olaylar yaşadım fakat sadece son 6 ayda işler yoluna girdi. Bu blogu takip ediyorsanız düşünmeyi sevdiğimi bilirsiniz. Ve bu olaylar üzerine çok düşündüm düşünürken de çok olay geldi başıma. Fakat hayat sandığımız kadar karışık değil, sadece onu bu karmaşık hale sokan biziz.

   Her kalbini kırdığın insanı düşün. Her selamını almadığın insan, yol vermediğin, gülümsemediğin insanı düşün. Ve daha nicelerini yaptın dimi.
İnan bana ben çok daha fazla hata yapmıştım. Ama size o bahsettiğim işaretleri görmeyi en acı halleriyle öğrendim. 


Yaşattığını yaşamadan kimse ölmez.
   Bu söz peygamberimize ait. İşte benim son zamanlarda fark ettiğim şey bu söze dayanıyor. 

   Başıma gelen her olaya baktım. Yaptıklarıma baktım. Bir kedi gibi kendi çöplüğümü eşeledim. Sadece kendi yaptıklarımı tekrar yaşıyor, benim kötü davranışlarımı sergilediğim insanların hissettiklerini hissediyordum. O basit hatalarımla bir insanın gününü kötü geçirmesine sebep oluyormuşum. Bir insanın ömründen bir gün çalışıyormuşum. Kaybettirdiğim günleri ve neşeyi bende kaybettim. 

Artık başıma gelen her olayı irdeliyorum. Kendi hatamı buluyor ve elimden geldiğince düzeltmeye çalışıyorum. Artık sokaktaki tanımadığım insana bile gülümsüyorum, sokağı temizleyen temizlik işçisiyle sohbet edip, tanımadığım çocuklarla sokakta oyun oynuyorum. Bunları yaptıktan sonra ne mi elde ediyorum? İki taraflı kocaman bir tebessüm. Bu son iki cümleyi bile gülümseyerek yazdım. 

  Sanırım artık dünyayı değiştirmek için büyük planlar yapmam gerektiğini düşünmüyorum. Sadece bende saklı kalacak iyilikler yapıyorum ve bundan Tanrı'dan dahi karşılık beklemiyorum. Yazıyorum... 

  Hayatımda pek işler yolunda gitmezken açtığım bu blog artık derdim, düşüncem, duygum ve merakımı içeriyor. Sınavıma 1 ay kaldı ama sınav stresimi burada atıyorum. Hem size yardımcı olmaya çalışıp, hem kendime yardım ediyorum. Sizden bu seferlik iki isteğim var.

  1. İnsanlara yaptığınız yanlış davranışları düşünün.
  2. Sokakta tanımadığınız herhangi bir çocuğu mutlu edin.
  Şimdi size yukarıda yazdığım iki basit isteği açıklamak istiyorum.

  İnsanlara yaptığınız yanlış davranışları ve kırdığınız kalpleri telafi etmenin iki yolu vardır. Ya gidip o kişilerden özür dilersiniz ve sizin ne kadar yüce gönüllü bir insan olduğunu anlamasını sağlarsınız yada bundan sonra insanlara bakış açınızı değiştirip onlara artık güzel bir şekilde davranmaya başlarsınız ve hayatınızın değişmeye başladığını görürsünüz. Unutmayın sokaktaki her bir insanın ayrı bir hikayesi var ve hiçbiri seninkininden değersiz değil.

  Şimdi sıra bir çocuğu mutlu etmekle ilgili olanı açıklamaya geldi. Çocuklar benim için çok değerlidir. Yalan söylemezler ve gerçekten severler. Yeni tanıştığınız bir çocuk bile hemen sizi severek bacağınıza sevgiyle sarılabilir. Çocuklar hayatınız için neden önemlidir biliyor musun? Çünkü onlar günahsızdır. Ve etraflarında melekler vardır. Peygamberler bile istemsizce günah işlemiş olabilirler. Fakat bir çocuğun hiçbir günahı yoktur. Eğer bir çocuğun yüzünde kocaman bir gülümseme açtırırsanız emin olun sizin de yüzünüzde kocaman bir gülümseme olacak. Sizin bu gün mutlu ettiğiniz bir çocuk iyiliğin değerini anlayabilir, büyüdüğünde bile sizi hatırlayabilir. Bu çocuk büyüyüp anne ve baba olduğunda kendi çocuğuna da bunu aşılar yada o da başka çocukları mutlu eder. Değişim küçük parçadan başlar.
Saatin düzgün çalışmasını sağlayan büyük parçalar değil, küçük gibi görünen değersiz parçalardır.
  Unutmayın birinize yaptığınız bir iyilik her şartta kendinize yaptığınız iyiliktir. Ve iyilik dini imanı para olmuş bu dünyada herkese ücretsiz dağıtabileceğiniz nadir şeylerden...

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.