YALANI ANLAMAK İÇİN 3 MADDE


 Muhtemelen buraya geldiyseniz hayatınızdaki bir kişiden şüphelenmiş ve gerçeğin peşine düşerek blogumuza geldiniz. Evet bu yazımda size basit ve kolay bir şekilde "yalanı nasıl anlarız?","yalanı ortaya çıkarmak" gibi soruların cevabını vereceğim. Bunu başlıklara bölerek daha anlaşılır bir şekilde yapacağım.

Konuşma


  Yalan atan bir insan eğer yalanının ortaya çıkacağını biliyorsa ve buna hazırlık yapmışsa aklında kurduğu ve çalıştığı senaryoyu size takır takır hiçbir problem yokmuş gibi anlatacaktır. Yada aniden yalan atma ihtiyacı duymuş biri nispeten size takılarak konuşacaktır. Fakat size burada anltacağım yöntem iki türlü yalan konuşmayı da kolayca çözecek bir tekniktir.

   Yalan atan bir kişinin konuşmasını dikkatlice dinleyin. Özellikle yalanının anlatırken kurduğu senaryonun olay örgüsünü mutlaka aklınızın bir köşesine yazın. Çünkü yalan atan insanlar bu senaryoyu sadece tek seferlik kurarlar, uzun vadeli yalan senaryosu kuran insan çok nadirdir. Eğer yalan o an oluşmuşsa bu zaten kolay bir bulmaca olacaktır. Yapmanız gereken size karşı yalan attığını düşündüğünüz bir insanın size anlattığı senaryoyu ters olay örgüsüyle tekrar anlatmasını isteyin. Eğer bunu yaparken 6-7 saniyelik takılmalar yaşarsa bu yalan attığın bariz bir kanıtıdır. Unutmayın ben sadece tecrübe ettiğim şeyleri yazarım!

Gözler


   Sürekli söylenen bir şey vardır. Yalan atan insan gözlerini kaçırır derler. Aslında bu kısmen doğru kısmen yanlış bir sözdür. Aslında yalan atan bir insan "geçmişle" ilgili bir yalan atarken aşağıya doğru göz bebeklerini getirirse bu bir iç diyalog oluşturduğunun belirtisidir. İç diyalog ise büyük ihtimalle o konu üzerinde bir yalan bulma amaçlı oluşmuş olacaktır.

Eller


  Konuşurken beden dili önemlidir evet ama doğru şekilde kullanılmalıdır. Genellikle yalan atan insanlar istemsizce bunları yanlış kullanırlar. Çünkü o an onlar için stresli geçmektedir. Ve o stresle kan parmak uçlarına uçları, burun ucu, ve dudak gibi hassas olan yerlere hücum eder. Bu hücum sonrası ise o bölgelerde karıncalanma benzeri uyuşmalar oluşur. Kişi de bunları kaşımak amacıyla ellerini bu bölgeye koyarlar ve hafif bir kaşıma hareketinde bulunurlar. Bir ihtimal ellerini burunlarına da dayayabiliyorlar aklınızda olsun. Fakat unutulmaması gereken bir şey var eğer parmağını dudağının yakınına koyarsa bu size bir şey söylemek istediğinin belirtisidir.


1 yorum:

  1. Yazının başında "Muhtemelen buraya geldiyseniz hayatınızdaki bir kişiden şüphelenmiş ve gerçeğin peşine düşerek blogumuza geldiniz" demişsin yanıldın çünku yalan konuşan kişinin yalan söylediğini anlamaya çalışmaya gerek yok yalan söylediğini düşünüyorsaniz onu hayatınızdan çıkarın yazman gerektiğini düşündüğüm için geldim.. iyi bloglar kolay gelsin. Senide benim bloguna yorum yaparken gormek isterim see you..

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.