AJAX OPERASYONU (1953 DARBESİ)

AJAX OPERASYONU (1953 DARBESİ)

Öncelikle Ortadoğu'yu anlamak için Amerika ve İngiltere'nin bölgede daha önce yaptıklarını bilmek gerekir. Bu gün bunlardan birini anlatmaya çalışacağım.


Amerikan yönetiminde Truman'dan Eisenhower'a geçiş olaylarının çıkması Ortadoğu'da gidişati büyük ölçüde değiştirmiştir. Truman kendi yönetiminde İran'ı kaybetmemek için İngilizlerin tekliflerini reddetmişlerdi. Ancak Eisenhower İngiltere 'nin yanında yer alır. İngiltere ve Amerika Musaddık'ın bölgede petrolü millileştirme projesine çok sert tepki vermiş ve bu krizi çözmek için hükümeti devirmeye karar vermiştir.
 Operasyon için gazeteciler, din adamları ve çeteleri satın alınıp kullanılarak darbenin zemini hazırlanmıştır.
 Yabancı istihbarat örgütlerinin kara propagandaları sonucu Musaddık önemli destekçelerini kaybetmiştir. Ardından da sokakta olaylar büyümeye başlamış ve bunun üzerine Musaddık görevden alınmıştır.

 Ve darbe gerçekleştirilmiş oldu. Ayrıca petrol krizi de Amerika ve İngiltere için çözülmüş oldu. Daha sonra bu iki ülkenin seçtiği General Zahedi başbakan ilan edildi. Fakat halk daha da yoksullaştı.
  Uzun yıllar boyunca bu operasyonu kabul etmeyen Amerika 2009 yılında Obama'nın açıklamasıyla ortaya çıktı. Ardından CİA operasyonu üstlendi.

Yorumlar