İKNA TEKNİKLERİ #1 | UYUM


    Evet öncelikle bloguma hoşgeldiniz. Bu gün size ikna teknikleri serimin ilk yazısını sunacağım. İlk yazı olduğu için aslında sizi hazırlama amaçlı kolay sindirilebilir yöntemler ve örnekler vereceğim. Size bunu ilk yazı için sadece 5 maddede anlatacağım. Eğer konuya tam hakim olmak istiyorsanız serinin tamamını sıkı takip etmelisiniz. Ben her zaman bloguna giremem derseniz de e-posta abonemiz olursanız size yazıları biz ücretsiz olarak göndeririz. Neyse konumuza girelim.

   İknanın temelinde yatan düşünce uyumdur. Zihinsel, fiziksel ve duygusal uyum. Çünkü bu empatiyi kendi çıkarımız için kullanabilmeyi sağlar ve empati sayesinde de önce kendimizi ikna etmemizi sağlar.

Uyum Sağlama

  Öncelikli hedefimiz karşıdaki insanla empatik, samimi ve gerçekçi bir uyum ve iletişim kurmaktır. Karşılıklı uyum bizi o kişiyle üst düzey bir iletişim seviyesine çıkartır. Bu noktada samimi ve gerçek bir uyum yakalayamazsanız. O zaman öyleymiş gibi yapıp oyunculuğunuzu konuşturun.
Aynalama tekniğini, yani karşınızdaki insanın hareketlerine  benzer hareketleri kullanarak onun içgüdüsel olarak size yakınlık  sağlayabilirsiniz. Aynalama tekniği kadar işe yarayan bir diğer teknik ise karşılıklı uyum için konuşma yeteneğinizi geliştirmektir.

Uyum İçin Konuşmak


   İnsanlar ilgi duydukları konulardan konuşmaktan hoşlanır ve rahatlayıp savunma sistemlerini bize karşı ufakta olsa indirirler.
   Bunun için karşınızdaki kişinin hobilerini, yaşam biçimini ve ilgi alanlarını öğrenin ve o konulardan bahsedin. Ama bundan çok daha kolay ve sade bir yöntem var o da şu; karşınızdaki kişiye kendinizle alâkalı bir sır uydurun ve bunu ona sanki sizin için çok önemliymiş gibi anlatın ve sonucunu görün. Bu güne kadar bu tekniğe karşı koyabilenini görmedim.

Sesiniz Uyumlu Olsun

  Sanırım bu başlık altında alışıla gelmiş bir yanlışı anlatacağım.
Eğer karşınızdaki kişi gergin ise ona espriler yapmanız yanlıştır. Ona uyum sağlayın ve sizde gergin görünün. Emin olun ki gergin olsa sizi de kendi gibi görmeye başalayacaktır.
    İnsanın temel ihtiyaçlarından biri iletişim kurmaktır. Dolayısıyla ikna konusundaki bir önemli hususun konuşmak olduğunu söylemiştim fakat konuşurken uyumlu olması gereken bir nokta da ses tonumuz ve sesteki duygumuz aynı yada benzer olsun mutlaka.

Solunumda Uyum

  Nefes alıp vermek  bilinçsizce yaptığımız bir eylemdir. Fakat doğru ve kontrollü kullanıldığında solunumumuz bile bir başkasını etkilemek ve ikna etmek için kullanılabilir. Şimdi yavaşça onunla nefes alın ve verin...


 Bedensel Hareketlerimiz

   Bedensel hareketlerimiz nefes alıp vermeye göre daha kolay taklit edebileceğimiz bir konudur. Fakat uyum için benzer jest ve mimikler sergilemeye çalışırken karşınızdaki kişiyi birebir taklit etmeyin. Bu onu rahatsız edecektir.
    Bedensel hareketler konusunda ise asıl değinmemiz gereken nokta vücudumuzla bazı jestleri yaparken temkinli olmamızın gerektiğidir. Meselâ eğer kendimizi kaptırıp istemsizce kafamızla onaylar biçimde sallarsak karşımızdaki kişi yerine  kendimizi istemeden istemediğimiz bir konuda ikna etmiş olabiliriz.

Hiç yorum yok:

En Son Yazımız

PARA, PARA, PARA

Most Popular

www.bitonmavi.com 2018. Blogger tarafından desteklenmektedir.