UTANANIN SUÇU NE?

UTANANIN SUÇU NE?


Bu gün kısaca ama önemli bir konudan bahsedeceğiz. Bu konu modernleşmenin bize kaybettirdiklerinden sadece biridir. Ve ahlakın önemli unsurlarındandır. İşte bu önemli unsur "utanma"dır.

Modernleşme, özgürleşme adında bize utanma duygusunu kaybettirdiği açık bir gerçek halinde artık. Özellikle sosyal medyada bu utanma duygusunun nasıl azaldığını gün geçtikçe daha da fark etmekteyiz. Hatta bazen onların yerine biz utanıyorsunuz. Fakat bu utanma duygusu batı toplumlarında hastalık olarak görülmeye başlandığı ve psikiyatrik tedavi başlatıldığı bir gerçek. Düşünün yani siz insan içinde çıplak gezemiyorsunuz diye size hasta diyorlar. Aslında yapılan bu yanlış, ahlak seviyesini aşağı çeken en önemli hatalardandır. Herkesin sınırları vardır ve olmalıdır. Artık çocuk yetiştirilirken çocuklara sosyal sınırları öğretmiyorlar ve çocuklar büyüdüğünde her şeyi kendi hakkı olarak görmeye başlıyor. Misal kuyruğa gelip aradan dalan ve hiç gocunmayan tipler bunun en basit örneğidir. Utanma duygusunu kaybetmek insanın kendisini kaybetmesinin yarısıdır.
Bu durumdan etkilenen sadece çocuklar değil. Zarar verilmiş utanma duygusu kadın ve erkek arasında da zaman içinde değişimlere neden oldu. Özellikle "iyi olma" tanımı kadın için güzel, erkek için yakışıklı olmak olarak değişti. Artık davranıştan daha çok  görünüş önemli olmaya başladı. Ve artık ne olduğumuz değil nasıl göründüğümüz önemli oldu. Utanma duygusundaki yoksunluk en çok dizilerle arttırılıyor ülkemizde. Herkesin herkesle ilişkiye girmesi normal, evli birinin başkasıyla yatması mübah gösteriliyor. Hatta bilirsiniz bir dizi vardı tecavüze uğramış bir kadını anlatıyordu. Bu diziden sonra ülkede nedense tecavüz arttı. O kadar arttı ki pedofili bile ortaya çıktı. Biz bizi neye dönüştürmeye çalıştırdıklarını anlamıyoruz, anlamaya da çalışmıyoruz....

Hiç yorum yok

www.bitonmavi.com. Blogger tarafından desteklenmektedir.