FAKİR BAŞKAN: JOSE MUJİCA

FAKİR BAŞKAN: JOSE MUJİCA


Aslında Devlet Başkanı dediğimizde aklımıza hep şaşalı tipler gelir. Çünkü ciddi bir çoğunluk öyledir. Buna pek uymayan biri var: Uruguay Devlet Başkanı "Jose Mujica".

Saray


Devlet başkanlığı boyunca başkentin dışındaki tek odalı evinde eşiyle birlikte yaşadı ve bu evi başkanlık konutu olarak kullandı. Gösterişe ve servete önem vermeyen başkan 2012 de başkanlık sarayını evsizler için tahsis etti.

Koruma


Tüm liderler ülkemizde dahi küçük bir orduyla korunurken bu abimiz sadece 2 polisle geziyordu. Tabi polislerin görevi evine varana kadar sürüyordu.

Makam Aracı


Efsane Vosvos bu liderin vazgeçilmeziydi. Öyle seviyordu ki makam aracı olarak kullanıyordu. Arabası gibi giyimi de eskiydi. Üstelik 8 bin euro olan maaşının 7500 ünü yardım kuruluşlarını bağışlamıştı.

Eğitim


Her çocuğun ücretsiz eğitim hakkı olduğunu savundu ve bunu gerçekleştirdi. Bununla da yetinmeyip bütün öğrencilerin bilgisayar sahibi olmasını sağladı. Eğitime ayrılan bütçe ise savunmaya ayrılan bütçenin 20 katıydı.

Sağlık


Hasta olduğunda yolları kapatmak, kıyameti koparmak gibi şeyler yapmak yerine her zaman devlet hastanelerini tercih ederdi. İlaçlarını bile kendi parasıyla alırdı.

Medya


Medyanın tarafsız ve bağımsız olması için herşeyi yaptı. Usülsüzlük ve rüşvet skandallarına bulaşan herkesi istifa ettirdi. Tüketerek büyümeye karşı çıktı ve daha çok yatırımla istihdam sağladı.

Yorumlar