Ana içeriğe atla

Kitap Mı? O da Ne?Neden Kitap okuyorduk? Neden Kitap Okuyacağız? 

     Başlıktan da anlaşıldığı üzere bu yazı iki soruya cevap olacak. Sizinle beraber ben de düşüncelerimi ve fikirlerimi öğreneceğim. İnsan yazmadan hiçbir şey  öğrenemiyor doğrusu; özellikle de düşüncelerini. 
     “Bundan yıllar yıllar önce” demek isterdim fakat taş çatlasın otuz sene öncesine kadar -yazar burada bilgisayarın ve internetin ne kadar süredir toplumun hizmetçisi olduğunu tahmin etmeye çalışmıştır-insanlar her şeyi kitaplardan öğreniyordu. Kitaplar bilgi aktarımının değişmez aracıydı. Yani bu yoğun internet çağından önce bilgi öğrenmek istiyorsanız kitaplara başvurmak zorundaydınız. O yüzdendir ki kitap okumak bir bilgelik göstergesiydi. Öğrenmek isteyen insanlar buna mecburdu. Bunun yanı sıra edebiyat bir sanat olarak tarihte yerini aldı. Hatta bir dönem edebiyat eserlerinden çok edebiyat dergileri sattı. Bu tam olarak şunun göstergesiydi insanlar öğrenmek için okumaya devam diyordu.  
       Bugünden bahsedecek olursak eğer, öncelikle “bugün” kavramının tanımıyla başlamak gerekir diye düşünüyorum. Bence bugün tam manasıyla bir araf. İhtiyaçlarımız konusunda kesin bir unsura bağlı değiliz. Anlatmak istediğim aslında tam olarak şu; istesek orak ve sabanla da tarım yapabiliriz ama biz teknolojinin bahşettiği araçları kullanıyoruz. Anlayacağınız ilkel araçlarımızı unutmadığımız ama unutmaya başladığımız bir dönemdeyiz. İşte bu yüzden kitapları kimi zaman öğrenme aracı olarak kullanmaya devam ediyoruz.  
       “Gelecek çok yakın” sözünü şimdi daha iyi anlıyorum. Her şey o kadar hızlı gelişiyor ki bu hız tüm o distopik romanları bize yakın hale getiriyor. Gelecekte araçların veya teknolojinin bürüneceği halden çok beni insan yapan şeyin ne halde olacağını düşünüyorum. Okumak eylemi...  
        Bilgi artık burnumuzun ucundan daha yakın hale geldiğinde neden okumaya devam edeceğiz? Şöyle düşünüyorum; sanırım insan olduğumuzu hatırlamak için vazgeçilmez bir ihtiyaç haline gelecek. Yani insanların ihtiyaç listesinden asla eksilmeyecek.  
        Otomatik pilotta yaşamımızı sürdürdüğümüzü, ezberlenmiş tepkiler verdiğimizi, bu tepkileri sonra dönüp hiç düşünmediğimizi farkeden tek ben olamam değil mi? Eğer öyleyse beni anlıyorsunuzdur; insan olduğumuzu unuturken ve insancıl tepkileri insancıl duyguları kısacası insana ait değerleri hatırlamak için okuyacağız. Kısa bir süreliğine otomatik pilottan çıkıp belki de hiç hissetmediğimiz sevgi veya merhamet duygusunu zihnimizde tasvir etmek için okuyacağız.  
        Şöyle bir baktım da bu varsaydığımız geleceğin yakın olmamasını tüm kalbimle diliyorum. 
       Okuyalım ve okutalım her şeyi hatırlamak için... 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KATANA

Hayallerimizin peşinden gitmek çoğu zaman zor ve gerek fiziksel gerekse ruhsal açıdan inanılmaz acı  vericidir. Ama insan tutkusuna sadıktır. Bu tutkuya bazen aşk deriz, bazen başka birşey…  Kendimizi neye tutkuyla bağlarsak onun için çivili yollarda yürür, pes etmez ve sonuca ulaşırız.   Tutkusunun peşinden gitmiş insanlar için dışarıdaki insanlar hayranlık duyar.  Hayranlığın sebebi ise kendilerini böyle bir tutkuya bağlayamamış olmalıdır.  Buna benzer bir örnek daha vermem gerekirse zengin oğlan fakir kız dizilerinin neden ülkemizde çok  izlendiğiyle ilgilidir. Bunu açıklamama gerek yok bence anladınız. Kendimize çok iyi hedef bulur, hayal kurarız. Onun için acı verici yollardan gitmek bizim için zevk  haline bile gelebilir. Çünkü onu gerçek istiyoruzdur. Sizi yollardaki zorluklar yıldırmaz da  etrafınızdaki saçma sapan tipler yıldırır. Hani bu senin sadece kaç puan aldığın, kaç para maaşın  olduğuyla ilgilenen tiplerden bahsediyorum. Onlarla karşıla

KATANA #2 | YALNIZ YENGEÇ

KATANA #2 | Yalnız Yengeç İnsan ömrünün eski zamanlara göre uzadığı söyleniyor. Yıl olarak öyle olabilir. Sonuçta bilim insanların çoğu hastalıktan dolayı erken ölmeye neden olan hastalıkları engellemeye başladı. Fakat benim şöyle bir düşüncem var bu konuda. Ömrümüz daha uzun fakat daha az yaşıyoruz. Bu nasıl olabilir ki diye düşünebilirsin ama durum gayet basit. Yeni toplum dizaynımızda hayatlarımızı çok hızlı yaşıyor ve bu hızdan dolayı ne yaşadığımızın farkına varamıyoruz.Acımızın ve mutluluğumuzun da farkında değiliz. Artık herhangi bir acımızı inziva esnasında aşmıyor, aktif ve hızlı hayatımızın içinde unutuyoruz. Acıların aşılması kendimiz için gerçekten önemlidir. Çünkü tadını çıkaramadan hayatın içinde unutup gittiğiniz acılarınız muhakkak tekrardan karşınıza çıkacaktır. Bu karşılaşma gerçekleştiğinde o acıyı daha önce yenemediysek o zaman daha da fazla zorlaşır hayatımız. Burada acıdan kastım her hangi bir acı.   Bu hızlı hayat bize istediğimiz yalnızlık sürecini ver

BÜYÜK BİRLİK BAYRAĞI: AMERİKA

BÜYÜK BİRLİK BAYRAĞI: AMERİKA 4 Temmuz 1776 yılında Büyük Britanya Krallığı'na karşı bağımsızlıklarını ilan etmek isteyen 13 koloni bunu başarmış ve artık bir devlet olmuştu. Devlet olmanın gerekliliklerinden olan "bayrak" belirlenmeliydi." Bunun için Ocak 1776'dan sonra kolonilerin ordu komutanı George Washinton Büyük Birlik Bayrağı'nın hazırlanması emrini verdi. Bu gördüğünüz Amerika'nın ilk bayrağıydı. Fakat yıllar içinde sürekli değişti bayrakları. BU BAYRAK NE DİYOR? Amerikan bayrağında 6 beyaz 7 kırmızı çizgi vardır. Toplamda 13 adet olan çizgiler in her biri bir koloniyi toplamda 13 koloniyi simgeler. Mavi dikdörtgen ülke toplarını ve bu dörtgen içinde bulunan 50 yıldız ise tüm eyaletleri temsil eder.