Ana içeriğe atla

HAMAM BÖCEĞİ TEORİSİ

 HAMAM BÖCEĞİ TEORİSİBu gün sizlerle bir teori üzerinden konuşmak istiyorum. Aslında bu teori öyle bir psikolog tarafından falan ortaya atılmadı. Bu teoriyi ortaya atan Google CEO'su! Hemen size teoriyi bırakayım.

Bir gün bir restoranda oturuyordum. Oturduğum sırada bir hamam böceği aniden uçtu ve bir bayanın üzerine kondu. Kadın bunu gördükten sonra çığlık atıp zıplamaya başladı. Paniklemiş yüzü, titreyen sesi ve zıplayan vücudu ile tamamen savunmasız bir şekilde hamam böceğinden kurtulmaya çalışıyordu. Bu süreçte oturduğu arkadaşları da paniklemeye başladı.Hamam böceği sonunda kadının üzerinden düştü, ancak bu sefer de gruptaki başka bir bayanın üzerine geldi. Bu sefer de bu kadın aynı olayları yaşamaya başladı. Bu süreçte yardımcı olmak için hızlıca bir garson geldi. Kadın debelenirken hamam böceği bu sefer garsonun üzerine düştü. Garson bunu görünce hiçbir şey yapmadı, sakince durdu ve gömleğinde duran hamam böceğinin davranışını gözlemledi. Hamam böceğini parmaklarıyla tuttu ve restoranın dışına attı. Bu sırada ben de kahvemi yudumluyordum ve bu eğlenceyi izliyordum. Bu sahneleri gördükten sonra aklıma birkaç düşünce ve merak konusu geldi. Bu davranışlardan hamam böceği mi sorumluydu? Eğer öyleyse neden garson rahatsız olmadı? Asıl sıkıntı hamamböceğinde değil, garsonun yaptığını yapamayan bayanlardaydı. O an fark ettim ki beni rahatsız eden babam, patronum veya karımın bağırması değil, beni rahatsız eden bağırışlardan gelen rahatsızlığı kontrol edemememdi. Beni rahatsız eden trafiğin sıkışık olması değil, trafik sıkışıklığının verdiği rahatsızlığa karşı koyamamamdı. Sorundan çok kendim kaos yaratıyordum. Garson cevap verirken kadınlar tepki göstermişti. Tepkiler içgüdüsel olarak gösterilirken, cevaplar düşünüldükten sonra oluşmuş şeylerdir. Stres ve acele kararlar almamak için düşünülür. Hayatı anlamanın en güzel yolu.
   Bu teori aslında bize çok güzel bir ders veriyor! Bize kendimiz için güzel bir soru bırakıyor. Biz hayatımızdaki olaylara tepki mi gösteriyor yoksa cevap mı veriyoruz? Aslında uzun süredir farkında olmadan yapmaya çalıştığım şey buymuş. Yeni fark ettim. Ancak bunu denemeye başladığımdan beri hayatım ilginç bir şekilde daha sorunsuz hâle gelmeye başladı. Çünkü olaylara tepki vermek hayatlarımızı kaosa sürüklüyor. Cevap vermeyi öğrenmeliyiz. Cevap vermenin de öncesinde dikkatli dinlemek çok önemlidir. Bu teoriyi ortaya atan adamın üzerine dikkatlerinizi çekmek istiyorum. Olaya tepki vermedi! Sadece dikkatli bir şekilde izledi/dinledi. Daha sonra ise dersini aldı. Her gün hayatımızın küçük bir kısmını bile dinlemiyi öğrenebilirsek eğer çoğu şeyi değiştirebilir. Ve zaman geçtikçe uygun bir dille cevap vermeyi keşfedebiliriz.

Aynı şeyleri yapıp farklı sonuç beklemek aptallıktır.
    Başarısızlık konusunda da olay tam böyle işliyor. Hatalarımızdan çıkardığımız dersler bizi daha hatasız bir insan yapacak. Hamam böceği teorisindeki kadınların verdiği tepki gibi olmasın. Kaybetmek doğamızda var! Fakat yeniden ayağa kalkma gücümüz de doğamızda var. İnsan fiziksel olarak tamdır. Onu yarı yolda bırakan ise sonradan kazanmış olduğu kusurlu davranışlarıdır. Yapmaya çalıştığım şeyi beni yakından tanıyanlar bilir. Özellikle son 1 yıldır kusurlu gördüğüm davranışlarımı törpülemeye çalışıyorum. Bu yöntemimin başarılı olacağını düşünüyorum. Eğer bu blogu uzun süre takip ederseniz belki de birşeyler başardığımda buradan öğrenip yöntemimi sınamış olursunuz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

KATANA

Hayallerimizin peşinden gitmek çoğu zaman zor ve gerek fiziksel gerekse ruhsal açıdan inanılmaz acı  vericidir. Ama insan tutkusuna sadıktır. Bu tutkuya bazen aşk deriz, bazen başka birşey…  Kendimizi neye tutkuyla bağlarsak onun için çivili yollarda yürür, pes etmez ve sonuca ulaşırız.   Tutkusunun peşinden gitmiş insanlar için dışarıdaki insanlar hayranlık duyar.  Hayranlığın sebebi ise kendilerini böyle bir tutkuya bağlayamamış olmalıdır.  Buna benzer bir örnek daha vermem gerekirse zengin oğlan fakir kız dizilerinin neden ülkemizde çok  izlendiğiyle ilgilidir. Bunu açıklamama gerek yok bence anladınız. Kendimize çok iyi hedef bulur, hayal kurarız. Onun için acı verici yollardan gitmek bizim için zevk  haline bile gelebilir. Çünkü onu gerçek istiyoruzdur. Sizi yollardaki zorluklar yıldırmaz da  etrafınızdaki saçma sapan tipler yıldırır. Hani bu senin sadece kaç puan aldığın, kaç para maaşın  olduğuyla ilgilenen tiplerden bahsediyorum. Onlarla karşıla

KATANA #2 | YALNIZ YENGEÇ

KATANA #2 | Yalnız Yengeç İnsan ömrünün eski zamanlara göre uzadığı söyleniyor. Yıl olarak öyle olabilir. Sonuçta bilim insanların çoğu hastalıktan dolayı erken ölmeye neden olan hastalıkları engellemeye başladı. Fakat benim şöyle bir düşüncem var bu konuda. Ömrümüz daha uzun fakat daha az yaşıyoruz. Bu nasıl olabilir ki diye düşünebilirsin ama durum gayet basit. Yeni toplum dizaynımızda hayatlarımızı çok hızlı yaşıyor ve bu hızdan dolayı ne yaşadığımızın farkına varamıyoruz.Acımızın ve mutluluğumuzun da farkında değiliz. Artık herhangi bir acımızı inziva esnasında aşmıyor, aktif ve hızlı hayatımızın içinde unutuyoruz. Acıların aşılması kendimiz için gerçekten önemlidir. Çünkü tadını çıkaramadan hayatın içinde unutup gittiğiniz acılarınız muhakkak tekrardan karşınıza çıkacaktır. Bu karşılaşma gerçekleştiğinde o acıyı daha önce yenemediysek o zaman daha da fazla zorlaşır hayatımız. Burada acıdan kastım her hangi bir acı.   Bu hızlı hayat bize istediğimiz yalnızlık sürecini ver

BÜYÜK BİRLİK BAYRAĞI: AMERİKA

BÜYÜK BİRLİK BAYRAĞI: AMERİKA 4 Temmuz 1776 yılında Büyük Britanya Krallığı'na karşı bağımsızlıklarını ilan etmek isteyen 13 koloni bunu başarmış ve artık bir devlet olmuştu. Devlet olmanın gerekliliklerinden olan "bayrak" belirlenmeliydi." Bunun için Ocak 1776'dan sonra kolonilerin ordu komutanı George Washinton Büyük Birlik Bayrağı'nın hazırlanması emrini verdi. Bu gördüğünüz Amerika'nın ilk bayrağıydı. Fakat yıllar içinde sürekli değişti bayrakları. BU BAYRAK NE DİYOR? Amerikan bayrağında 6 beyaz 7 kırmızı çizgi vardır. Toplamda 13 adet olan çizgiler in her biri bir koloniyi toplamda 13 koloniyi simgeler. Mavi dikdörtgen ülke toplarını ve bu dörtgen içinde bulunan 50 yıldız ise tüm eyaletleri temsil eder.